Loading...

Blog

Trenerski uvidi

22. studenoga 2024.

Šuker i Prosinečki u današnjem nogometu: Bi li izdržali pritisak moderne igre?

Image
Današnja izjava bivšeg hrvatskog reprezentativca Jurice Vranješa, prenesena u članku Jutarnjeg lista, izazvala je kontroverzu u nogometnim krugovima. Vranješ je ustvrdio da Davor Šuker i Robert Prosinečki, dvije ikone hrvatskog nogometa, ne bi mogli funkcionirati u današnjem nogometu. Iako mislim da je izjava krivo interpretirana, njegov stav otvara prostor za analizu o prilagodljivosti vrhunskih igrača različitim erama i stilovima igre.
Kada govorimo o igračima poput Šukera i Prosinečkog, govorimo o vrhunskim majstorima nogometne igre. Njihova iznimna tehnika, nogometna inteligencija i sposobnost rješavanja kompleksnih situacija na terenu nisu samo obilježje njihova vremena, već univerzalne vrline koje nadilaze generacije.
Veća fizička izdržljivost, intenzivniji pressing i brža tranzicija neka su od obilježja koja se pripisuju modernom nogometu, no znači li to da navedeni igrači ne bi uspjeli u takvom okruženju?
Šuker i Prosinečki dokazali su svoju sposobnost prilagodbe. Tijekom karijera igrali su protiv najboljih ekipa svijeta, uključujući reprezentacije Nizozemske, Njemačke i Francuske..., koje su već tada igrale visokointenzivni nogomet, da ne pričam o igranju u klubovima poput Real Madrida, Barcelone, Seville… ) Njihova sposobnost da se istaknu u takvom okruženju meni govori da bi se jednako dobro snašli i u modernom nogometu.
Neupitno je da je fizička spremnost od iznimne važnosti, no igrači koji posjeduju jedinstvenu sposobnost čitanja igre, anticipacije i pronalaženja rješenja pod pritiskom imaju upravo ono što moderni nogomet traži i ono što je ključno u situacijama kada prostor i vrijeme postaju luksuz.
Jedan od najboljih primjera prilagodljivosti i vrhunske kvalitete ovih igrača bila je utakmica protiv reprezentacije Nizozemske na Svjetskom prvenstvu 1998. godine. Nizozemci su tada igrali moderan nogomet s brzim prijenosom lopte, snažnim presingom i fizičkom dominacijom. Ipak, Šuker i Prosinečki su briljirali, koristeći svoju tehniku i inteligenciju kako bi nadmudrili protivnike.
Ova utakmica, kao i mnoge druge, dokaz je da su igrači te generacije već tada igrali protiv ekipa čiji stil igre ima mnogo sličnosti s današnjim nogometom. Njihov uspjeh nije bio slučajan već posljedica "igranja nogometa glavom", odnosno mogućnosti donošenja kompleksne odluke u djeliću sekunde.
Danas gledamo igrače poput Luke Modrića, Lionela Messija, Kevina De Bruynea, Bernarda Silve… oni dominiraju zahvaljujući svojim tehničkim i taktičkim sposobnostima, unatoč tome što možda nisu u vrhu igrača koji posjeduju najjače fizičke predispozicije.
Da su danas Šuker i Prosinečki aktivni, imali bi pristup suvremenim metodama treninga, nutricionističkim planovima i tehnologijama koje bi dodatno unaprijedile njihove performanse. Fizički aspekt njihove igre bio bi na još višoj razini nego u devedesetim. Nogometna inteligencija, tehnika i kreativnost bezvremenski su atributi koji uvijek nalaze mjesto u svakoj eri igre.